Steinerskolerne i Danmark

Steinerskolerne i Danmark er en sammenslutning, der varetager fælles interesser og opgaver for landets steinerskoler. Steinerskolerne arbejder i respekt for den enkelte skoles autonomi og lokalt forankrede virke.
Vi repræsenterer og støtter frihed til at drive skoler med et værdigrundlag, der tager udgangspunkt i Rudolf Steiners pædagogiske tanker, og vi arbejder for forældres ret til at vælge skole for deres børn og for uddannelse til frihed i verden. Steinerskolerne formidler viden om pædagogikken og kendskabet til skolerne i det omgivende samfund og samarbejder med den globale bevægelse af frie skoler og steinerskoler.

Tilmeld nyhedsbrev

Hold dig orienteret om skolerne, uddannelse, vores internationale samarbejde og meget mere med Steinerskolerne i Danmarks nyhedsbrev.

steinerskoler.dk

Læs om steinerskolerne i praksis, alle klassetrin, 11.-12. klasse/Steiner HF, årsopgave, skolernes traditioner og rytme på vores søsterside steinerskoler.dk.

Besøg fra Christiansborg

Rudolf Steiner-Skolen i Aarhus og Vidar Skolen i Gentofte havde for nylig besøg af hhv. Kenneth Mikkelsen og Marianne Jelved, begge medlemmer af Folketingets Børne- og Undervisningsudvalg. Baggrunden for besøget var, at vi i foråret sendte en unika-invitation til medlemmer og ordførere af udvalget til at besøge vores skoler. Bl.a. for at vise dem vores anvendelsesorienteret undervisning.

WOW-DAG

Elever fra 5 af landets skoler gennemførte i april 2022 WOW-dag – World Of Waldorf-day, som Freunde der Erziehungskunst /The Friends of Waldorf Education, står bag. 
De indsamlede midler går denne gang til krigsofrene for Ukraine.
Det lykkedes eleverne at indsamle flotte 92.000 kr. Tak for en fornem indsats!

Håndværkets år

Steinerskoler har en lang tradition med håndværksfagene, der i praksis giver eleverne erfaring og glæde ved at arbejde med deres hænder – og gøre det klogt. I skoleåret 2022/2023 inviterer vi indenfor sammen med skolerne og sætter på forskellig vis særligt lys på håndværket.